دسته بندی مطالب

پست های اخیر

چرا هنگام انتخاب بالابر متحرک لازم است به وزن آن توجه کنیم ؟

بالابر متحرک یکی از تجهیزات مهم و کاربردی در کارگاه‌های صنعتی و انواع پروژه‌های خدماتی است که از آن به منظور انتقال افراد و تجهیزات به ارتفاع استفاده می‌شود. بالابرها با توجه به نوع و مدل، دارای ابعاد و وزن‌های متفاوتی هستند. به عنوان مثال به طور متوسط وزن بالابر آکاردئونی نسبت به بالابر ریلی در مدل‌های مشابه، بیشتر است.

وزن بالابر متحرک

در این مقاله به بررسی تأثیر وزن بالابر متحرک بر کارایی آن و همچنین بررسی لیست وزن برخی مدل‌های بالابرهای تولید شده توسط شرکت کلایر خواهیم پراخت.

وزن بالابر متحرک چه تأثیری بر نحوه‌ی استفاده از آن دارد ؟

از آنجا که وزن بالابر بر جنبه‌های مختلف استفاده از آن تأثیرات مثبت و منفی می‌گذارد، یکی از شاخصه‌های کلیدی در انتخاب بالابر مناسب می‌باشد. از دلایل اهمیت وزن بالابر می‌توان به این موارد اشاره کرد :

 • انتقال و جابجایی دستگاه

زمانی که یک شرکت یا فرد تصمیم به استفاده از یک بالابر متحرک می‌گیرد، به این معناست که نیاز به انتقال و جابجاکردن دستگاه در محیط‌های مختلف دارد. بنابراین اگر ابعاد دستگاه بیش از حد سنگین باشد، ممکن است در جابجایی آن دچار مشکل شود.

معمولا بالابر آکاردئونی نسبت به بالابر ریلی یا ستونی وزن بیشتری دارد و جابجایی آن ممکن است نیاز به تعداد نفرات بیشتری داشته باشد. البته این مسئله با توجه به کیفیت متریال و همچنین بهینه‌سازی فرایند تولید، ممکن است در شرکت‌های تولیدکننده مختلف، متفاوت باشد.

 • ظرفیت بالابری و تحمل بار

وزن بالابر تأثیر مستقیمی بر ظرفیت بارگیری و بالابری آن دارد. به عنوان یک قانون کلی، بالابرهای سنگین‌تر معمولا ظرفیت بارگیری بیشتری دارند و می‌توانند بارهای سنگین‌تری را جابجا کنند.

گاهی نیاز است تجهیزات سنگین و یا نفرات بیشتری توسط بالابر متحرک در راستای عمودی جابجا شوند. در این موارد باید بالابر ظرفیت تحمل بالایی داشته باشد. معمولا استفاده از بالابر آکاردئونی به علت وزن و استحکام بیشتر، جهت جابجایی تجهیزات سنگین مناسب‌تر است.

طراحی این نوع بالابر می‌تواند به گونه‌ای باشد که تجهیزاتی تا وزن چندین تُن را در شرایط محیطی مختلف تحمل کند. استفاده از بالابر آکاردئونی در صنایع سنگین، از مناسب‌ترین انتخاب‌ها می‌باشد. همچنین سکو (پلتفرم) بالابر آکاردئونی معمولا ابعاد بزرگی دارد و قابلیت قرار گرفتن نفرات بیشتری بر روی آن را فراهم می‌کند.

ظرفیت بالابر سیار

 • تأثیر وزن بالابر متحرک بر پایداری و ایمنی

بالابرهایی که وزن استانداردی دارند، پایداری بیشتری داشته و احتمال واژگونی آن‌ها کمتر است. این امر بخصوص در محیط‌های کاری با سطوح ناهموار یا ارتفاعات بالا اهمیت بیشتری دارد.

بالابرهایی با وزن سنگین‌تر به علت مرکز ثقل پایین‌تر، تعادل و پایداری بیشتری ارائه می‌دهند که این موضوع باعث کاهش خطرات حین کار و افزایش ایمنی افراد می‌شود.

 • انرژی و هزینه‌های عملیاتی

وزن بالابر متحرک هیدرولیکی بر مصرف انرژی و هزینه‌های عملیاتی تأثیرگذار است. بالابرهای با وزن زیادتر معمولا نیاز به انرژی بیشتری برای عملکرد صحیح دارند که این امر منجر به افزایش مصرف انرژی و درنتیجه افزایش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

در مقابل بالابرهای سبک‌تر معمولا مصرف انرژی کمتری داشته و می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند. به همین دلیل انتخاب بالابر با وزن مناسب، می‌تواند به بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک کند.

وزن انواع مدل‌های بالابر کلایر

شرکت کلایر تولیدکننده انواع مختلف بالابرهای متحرک هیدرولیکی می‌باشد که بالابرهایی با ظرفیت‌ها و وزن‌های مختلفی تولید می‌کند. در ادامه لیست برخی از مدل‌های بالابر کلایر همراه با وزن حدودی آن‌ها آورده شده است :

 • بالابر آکاردئونی سری S

بالابرهای آکاردئونی متحرک سری s کلایر جهت انجام امور نسبتا سبک طراحی شده‌اند و دارای ابعاد و وزن کمتری نسبت به سایر مدل‌ها می‌باشند.

وزن این گروه از بالابر کلایر از حدود 400 کیلوگرم تا حدود 600 کیلوگرم متغیر است و همچنین این گروه از بالابر ظرفیت تحمل باری تا حدود 300 کیلوگرم در ارتفاعات مختلف را دارا می‌باشد.

همچنین می‌توانید ” انواع بالابر آکاردئونی متحرک کلایر سری S ” را با جزئیات فنی دقیق مشاهده کنید.

بالابر آکاردئونی سری s

 • بالابر آکاردئونی سری M

بالابرهای آکاردئونی سیار گروه M با خصوصیاتی طراحی و تولید شده‌اند که جهت انجام فعالیت‌های نسبتا سنگین مناسب هستند. وزن این گروه بالابر از حدود 1300 کیلوگرم تا حدود 1700 کیلوگرم متغیر است.

جهت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید ” انواع بالابر آکاردئونی متحرک کلایر سری M ” را با جزئیات فنی دقیق مشاهده کنید.

 • بالابر تک ریل آلومینیومی

بالابرهای متحرک آلومینیومی در انواع مختلف تک ریل، دو ریل و چهار ریل تولید می‌شوند. گروه تک ریل این نوع بالابر متحرک که معمولا بالابرهای سبک وزنی محسوب می‌شوند، وزنی از حدود 300 کیلوگرم تا حدود 500 کیلوگرم دارند.

البته لازم به ذکر است بالابرهای تک ریل متناسب با وزن سبک‌ترشان، ظرفیت حمل بار کمتری (حدود 130 کیلوگرم) نیز دارند.

انواع بالابر تک ریل آلومینیومی

 • بالابر دو ریل آلومینیومی

بالابرهای دو ریل کلایر جهت دسترسی به ارتفاعات بالاتر و ظرفیت بالابری بیشتر طراحی و تولید می‌شوند. این نوع بالابرها معمولا وزنی از حدود 600 کیلوگرم تا حدود 800 کیلوگرم دارند و به نسبت ظرفیت و کاربردشان، وزن نسبتا سبکی دارند که این نوع بالابر را به یکی از مناسب‌ترین تجهیزات جهت کار در ارتفاعات بالا تبدیل کرده است.

انواع بالابر دو ریل آلومینیومی

 • بالابر چهار ریل آلومینیومی

بالاترین ارتفاع دسترسی در گروه بالابرهای آلومینیومی، متعلق به این گروه بالابر است. بالابرهای چهار ریل، جهت دستری به ارتفاعات بالا و ظرفیت حمل بار و نفرات زیاد طراحی و تولید می‌شوند. وزن تقریبی این گروه بالابر از حدود 1700 کیلوگرم تا حدود 2100 کیلوگرم می‌باشد.

با توجه به وزن نسبتا زیاد دستگاه، جهت جابجایی ممکن است به نفرات بیشتری نیاز باشد.

انواع بالابر چهار ریل آلومینیومی

بالابر چهار ریل کلایر

نحوه انتخاب بالابر متحرک مناسب

با توجه به نکاتی که تا اینجا در مورد وزن بالابر و اثرات آن بر کارایی یک پروژه گفته شد، لازم است تا راهنمایی مختصری جهت انتخاب بالابر مورد نیاز برای پروژه‌تان انجام شود.

در هنگام انتخاب یک بالابر متحرک علاوه بر وزن دستگاه که یکی از فاکتورهای مهم انتخاب است، لازم است به این موارد نیز توجه کنید :

 • بودجه در نظر گرفته شده برای پروژه
 • ظرفیت حمل بار و نفرات مورد نیاز
 • استفاده از دستگاه در فضای باز یا بسته
 • حداکثر ارتفاع دسترسی مورد نیاز
 • شرایط محیطی و موانع موجود در محیط
 • ابعاد دستگاه
 • اعتبار و سابقه‌ی تولیدکننده
 • کیفیت بالابر
 • سایر موارد

بهترین روش اطمینان از صحت انتخاب بالابر، دریافت مشاوره از متخصصین این حوزه می‌باشد. کارشناسان خبره کلایر، آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره در حوزه‌ی بالابر به شما می‌باشند.

جمع بندی بالابر متحرک

وزن بالابر متحرک، یک عامل کلیدی در کارایی، ایمنی و هزینه‌های عملیاتی استفاده از بالابر است. انتخاب بالابر با وزن مناسب، با توجه به نیازهای خاص هر صنعت و هر کاربرد، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر بهینه‌سازی عملیات و افزایش بهره‌وری داشته باشد.

بنابراین بررسی دقیق وزن بالابر و تأثیرات آن بر جنبه‌های مختلف عملکرد دستگاه، بر انتخاب صحیح و استفاده بهینه از این ابزار حیاتی، ضروری است.

  پیشنهاد میکنم بخوانید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *